10 سیستم عامل قابل نصب روی کامپیوتر یا لب تاپ

یکشنبه 25 تیر 1396 @ 08:19 چاپ

10 سیستم عامل قابل نصب روی کامپیوتر یا لب تاپ


:heavy_check_mark:سیستم عامل محبوب لینوکس
هسته لینوکس یک موتور ایجاد سیستم عامل هست که محبوبیت زیادی در بین توسعه دهنده ها دارد . لینوکس تا کنون باعث ایجاد سیستم عامل های زیادی بوده که از محبوب ترین آن ها میتوان Linux distributions. Ubuntu and Mint را نام برد . نسخه گرافیکی تر و بهبود یافته ابونتو پرطرفدار ترین نسخه در بین کاربران لینوکسی ایران است که فضای گرافیکی مشابه ویندوز دارد . شعار بدون هیچ محدودیت شعار اصلی کاربران لینوکسی است که اکثرا گروه کاربران حرفه ای ، برنامه نویسان و توسعه دهندگان را تشکیل می دهد .


:heavy_check_mark:سیستم عامل کروم
حتما شما هم تعجب کردید ! بله بعد از مرورگر کروم سیستم عامل نیز منتشر شد . البته کروم هسته ای لینوکسی دارد منتهی به دلیل اینکه به روشی توسعه یافته که فقط نرم افزارهای کروم را ( کروم اپس ) اجرا کند در دسته سیستم عامل های جداگانه قرار می گیرد . کروم در واقع یک سیستم عامل همه کاره برای نصب روی پی سی نیست بلکه این سیتم عامل جهت نصب روی گجت های خاص ایجاد شده مثل کروم بوکس .


:heavy_check_mark:سیستم عامل استیم SteamOS
باز هم یک سیستم عامل دیگر با هسته لینوکسی . اما چرا استیم در دسته جداگانه قرار گرفت؟ توسعه دهندگان استیم آن را به نحوی طراحی کرده اند که علاوه بر اجرای نرم افزارهای استاندارد لینوکسی توانایی اجرای بازیهای سنگین را داشته باشد . به نظر می رسد این سیستم عامل برای کاربران لینوکسی محیط مفرحی را به وجود آورد . در حال حاضر سیستم عامل استیم بصورت پیش فرض روی ماشین های بدون سیستم عامل نصب می شود تا عملیات پایه کاربر قبل از نصب سیستم عامل پیشرفته را مدیریت کند .


:heavy_check_mark:سیستم عامل اندروید
اندروید انقدرها مشهور و محبوب هست که احتیاجی برای توضیحات بیشتر نباشد . اما در توضیح این سیستم عامل باید گفت که باز هم هسته ای لینوکسی دارد و به تازگی به دو نسخه مخصوص پی سی و لپ تاپ مجهز شده است .


:heavy_check_mark:سیستم عامل مک Mac OS X
یار مشهور بعدی ما ! اینبار جهت نصب روی همه لپ تاپ ها . مک سیستم عاملی است که اختصاصا روی محصولات اپل نصب می شد ( مثل مک بوک ) . اما به تازگی نسخه ای از این سیستم عامل منتشر شده که به راحتی قابل نصب روی هر دستگاهی هست .


:heavy_check_mark:سیستم عامل هایکو Haiku
هایکو یک سیستم عامل ژاپنی بود که در سال ۱۹۹۸ جهت نصب روی پی سی طراحی شد . این سیستم عامل با اینکه گرافیک خوب و سرعتی عالی داشت در برابر نسخه محبوب ویندوز ۹۸ ماکروسافت حرفی برای گفتن نداشت . با توجه به سیاست شرکت های بزرگ ماکروسافت پروژه هایکو را با قیمت ۲۳ میلیون دلار خریداری کرد .


:heavy_check_mark:سیستم عامل eComStation
ای کام استیشن سیستم عامل مشترک آی بی ام و ماکروسافت بود . این سیستم عامل ابتدا در محیط دستوری توسعه پیدا کرد اما بعد از جدایی ماکروسافت و آی بی ام توسط آی بی ام محیط گرافیکی بدست آورد اما باز هم توفیقی نیافت . در همین زمان بود که ماکروسافت با کار روی پروژه Ms-Dos موفقیتی جهانی پیدا کرد .

اگر از کارمندان قدیمی شرکت های اقتصادی باشید مطمئنا یکبار با این سیستم عامل نادر روی کامپیوترهای قدیمی IBM کار کرده اید .


:heavy_check_mark:سیستم عامل ReactOS
باز هم یک سیستم عامل جالب دیگر . سیستم عامل رکت که روی هسته ویندوز ان تی نوشته شده ترکیبی از چند سیستم عامل است . رکت سعی کرده تا حدودی آرزوی عاشقان نرم افزار را برآورده کند و سیستم عاملی را به وجود آورد که توانایی اجرای نرم افزارهای ویندوز ، لینوکس و مک را در یک محیط داشته باشد ( هرچند که تاکنون چندان موفق نبوده است ) .

اخرین نسخه این سیستم عامل متعلق به سال ۲۰۰۳ است و نشان از دلسرد شدن توسعه دهندگان این سیستم عامل برای ایجاد محیط مشترک است .


:heavy_check_mark:سیستم عامل Syllable
یک سیستم عامل سبک و کارا . کاملا اوپن سورس و رایگان . موتور این سیستم عامل انشعابی از AtheOS است که خود روی هسته AmigaOS توسعه یافته . در باب تکنولوژی این سیستم عامل اطلاعات بیشتری در دسترس نیست و لی به نظر می رسد که هسته لینوکسی داشته و توانایی اجرای نرم افزارهای لینوکس را داشته باشد .


:heavy_check_mark:سیستم عامل SkyOS
برخلاف بسیاری از سیستم عامل های معرفی شده در این مقاله سیستم عامل آسمان یک پروژه اوپن سورس نیست . اما به محدودیت ویندوز و مک هم نیست در واقع شما برای توسعه این سیستم عامل روی سیستم خود بایستی مبلغی را بپردازید . آخرین ورژن منتشر شده از سیستم عامل مربوط به سال ۲۰۰۹ است اما به تازگی ورژن آلفایی مربوط به سال ۲۰۱۳ نیز در اینترنت منتشر شده است


دیدگاه های این نوشته : 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد