سیستم ارزیابی عملکرد پرسنل در مباحث مدیریت منابع انسانی

سه‌شنبه 30 آذر 1395 @ 13:27 چاپ

میزان موفقیت در نیل به اهداف سازمانی در ارتباط مستقیم با نحوه عملکرد نیروهای انسانی مشغول بکار در سازمانهاست .بنابر این ارزشیابی کارکنان و عملکرد آنها در مدیریت منابع انسانی  از جایگاه مهمی برخوردار است پرداختن به فرایند مدیریت منابع انسانی در داخل سازمانها و لزوم توجه به طراحی و تدوین سیستم های ویژه ای برای این کار همچون سیستم نیازسنجی آموزش پرسنل، ارزیابی عملکرد کارکنان و دیگر سیستم های تدوین شده و پیاده سازی آنها نیازمند نگرش باز و صحیح مدیریت است، که در این راستا مدیران می توانند با بهره گیری از متخصصان و مشاوران زبده به شکل مطلوبی در تحقق فرایند مدیریت منابع انسانی گام بردارند.

 ازجمله چالشهای مهم در داخل سازمانها که مدیریت به انواع و اقسام روشهای مختلف با آن درگیر است، بحث ارزیابی عملکرد کارکنان است که در این مقوله مدیریت به دنبال اهداف مشخص و معینی می باشد. در سازمانها با توجه به نیازهای مختلف و نگرش مدیران ممکن است اهداف موردانتظار از ارزیابی عملکرد به صورتهای مختلفی  اولویت بندی شوند.

 
اهداف ارزیابی عملکردکاربردهای منظور شده برای ارزیابی عملکرد در بیشتر سازمانها عبارتند از:
برنامه ریزی برای نیروی انسانی؛
کارمندیابی 
تعیین آزمونهای استخدامی؛
تشخیص نیازهای آموزشی و سعی در برطرف نمودن آنها؛
تعیین مسیر شغلی؛ 
تعیین معیار برای پرداخت پاداشهای مادی؛
شناخت استعدادهای بالقوه کارکنان؛
پیشبرد ارتباط موثر ازطریق بهسازی عملکرد؛
تصمیم گیری درمورد تشویق، ترفیع، انتقال و تنزیل کارکنان.
شاخصهای ارزیابی فردی: در تعیین شاخصهای فردی برای سطوح مختلف سازمان اعم از کارگر، کارمند، کارشناس، رئیس، سرپرست و مدیر شاخصهایی تعیین می شود که تعدادی از آنها به شکل عمومی ( شاخصهای عمومی) برای همه سطوح کاربرد دارند و یک سری از این شاخصها مربوط به پست خاصی (شاخصهای اختصاصی)  از سازمان می باشد.شاخصهای عمومی:تعهد به سازمانوقت شناسی و حضور و غیابپاکیزگی و آراستگی فردی و محیط کاررعایت ظوابط و مقررات اداریرعایت  اداب و اصول اجتماعیمسئولیت پذیریدقت در انجام صحیح کارها خلاقیت و نوآوریشاخصهای اختصاصی :داشتن تفکر سیستماتیکعملکرد در مورد بخش تحت سرپرستی و توانایی سازماندهی گروههای کاریداشتن ارتباط صحیح با کارفرمایان و مشتریانتوانایی تهیه گزارشات فنی و تخصصیپذیرش شرایط موجود و داشتن انعطاف و عدم مقاومت در برابر تغییراتافزایش بهره وریوزن دهی به شاخصها: پس از تعیین شاخصها با توجه به درجه اهمیت هرکدام از شاخصها برای هر قسمت به آنها وزن تخصیص می دهند تا اولویت آنها به ترتیب مشخص شود. در بحث امتیازدهی به شاخصها، سازمانها باید به دنبال این موضوع باشند که شاخصهای انتخابی به شکل مطلوبی بیانگر توقعات و انتظارات عملکردی باشند و سپس با وزن دهی صحیح، اهمیت هریک از شاخصها را که در راستای اهداف سازمان  بیشتر است در سطح بالاتر ببینند. برای مثال، در واحدی مانند امورمالی درجه اهمیت دقت و توجه به کار می تواند عامل بسیار مهمی تلقی گردد که باید وزن بالاتری را نیز به خود اختصاص دهد. در بعضی از شیوه های نوین ارزیابی برای هرکدام از شاخصهای موجود از لحاظ کیفی سطح مشخصی را تعیین کرده و سپس باتوجه به اهمیت آن بــه تعاریف مربوط به شاخص می پردازند..دیدگاه های این نوشته : 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد