آشنایی با لوگوی زیمنس (Siemens LOGO)

سه‌شنبه 20 بهمن 1394 @ 21:00 چاپ

آشنایی با لوگوی زیمنس (Siemens LOGO)

در ادامه آموزش PLC برای کاربران مبتدی بر آن شدیم با توجه به تعدد استفاده از لوگوهای شرکت زیمنس در صنایع کشور شما را با این محصول بیشتر آشنا نموده و با توجه به زبان ساده و فراگیر این محصول،علاقه شروع کار با کنترل کننده های منطقی در کاربران گرامی را بیشتر نماییم. با وجود اینکه ساختار کار لوگو با پی ال سی متفاوت است ولی برنامه نویسی ساده و گرافیکی و همچنین امکان تست برنامه با فعال سازی ورودیها به صورت بصری به شما کمک شایانی در تقویت منطق برنامه نویسی خواهد نمود. لوگو در واقع یک رله قابل برنامه نویسی میباشد و همانند پی ال سی، با تغییر ورودیها امکان فعال سازی خروجیها را دارا میباشد. در شروع تولید لوگو، این محصول دارای 4 ورودی دیجیتال و 4 خروجی دیجیتال قابل برنامه نویسی بود که جهت کنترلهای ساده مانند مدار ستاره مثلث در راه اندازی موتورهای الکتریکی و به جای مدارهای فرمان ساده مورد استفاده قرار میگرفت. با استقبال انجام گرفته از این محصول شرکت زیمنس در هر سال نسل جدیدی از لوگو را با امکانات بیشتر،مانند امکان اضافه نمودن کارتهای دیجیتال و آنالوگ، امکان اتصال به شبکه، افزایش سرعت CPU و ارتقا نرم افزار لوگو جهت برنامه نویسی با زبان LADDER را به آن اضافه نموده است.
نرم افزار مربوطه LOGO SOFT نام دارد که شما میتوانید از لینک زیر ورژنهای مختلف آن را دانلود و نصب نمایید.

http://www.a-siemens-t.com/Catalog-Software.aspx?id=7

همانگونه که در آموزش برنامه نویسی PLC گفته شد قبل از شروع برنامه نویسی با لوگو به شما کاربر گرامی توصیه میشود که کتاب مدارهای منطقی نوشته موریس مانو را مطالعه فرمایید.
پس از نصب برنامه، از منوی FILE یک فایل جدید باز کرده و نام آنرا انتخاب نمایید. برای شروع برنامه نویسی از مثال مطرح شده در آموزش PLC استفاده مینماییم.

آشنایی با لوگوی زیمنس (Siemens LOGO)

آشنایی با لوگوی زیمنس (Siemens LOGO)

پس از ایجاد برنامه از منوی سمت چپ صفحه CONSTANT شاخه DIGITAL را باز نمایید و روی ورودی دیجیتال کلیک نموده و با کشیدن، آنرا به داخل فضای برنامه نویسی نمایید. در این حالت نام ورودیها را یک به یک مانند مثال موجود در آموزش PLC به شکل زیر ساماندهی مینماییم.

 لوگوی زیمنس (Siemens LOGO)

لوگوی زیمنس (Siemens LOGO)

حال میخواهیم برنامه قبلی را باز نویسی نماییم، جهت یادآوری با فشار شاسی استارت جک از نقطه بالا به پایین آمده و به محض رسیدن به سنسور پایین تغییر جهت داده و بالا میرود و به محض رسیدن به سنسور بالا متوقف میشود. به یاد داشته باشید در صورت نشت جک و بر اثر وزن ممکن است جک پرس به سمت پایین حرکت نماید که در اینصورت باید فرمان حرکت به سمت بالا سریعا صادر و در زمان روشن بودن سنسور حد بالا فرمان خروجی قطع گردد.
جهت شروع برنامه از منوی Miscellaneous در پایین و سمت چپ صفحه یک فلیپ فلاپ Latching Relay انتخاب مینماییم. جهت سری یا AND ورودیها کافیست یک گیت AND از منوی Basic Functions انتخاب نموده و ورودیها را بوسیله کلیک وکشیدن (Drag&Draw) خطوط مربوطه به خطوط ورودی گیت به سادگی متصل نماییم. اینکار به سادگی قابل اجرا میباشد فقط کافیست برنامه را به شکل زیر اجرا نمایید.

آشنایی با لوگوهای زیمنس (Siemens LOGO)

آشنایی با لوگوهای زیمنس (Siemens LOGO)

توجه نمایید در صورت ادامه برنامه و افزایش گیتها و عناصر برنامه، خطوط اتصال موجب سردرگمی برنامه نویس میگردد. برای مرتب نمودن برنامه و امکان پیگیری اتصالها کافیست روی خطوط ارتباطی راست کلیک نمایید و گزینه Separate را انتخاب نمایید. در این حالت خطوط اتصال داشته و مشخص است که به کدام قسمت متصل شده است. جهت سهولت یافتن اتصالات با راست کلیک روی اتصال و انتخاب Go to partner سمت دیگر اتصال به راحتی قابل شناسایی میباشد. جهت اتصال مجدد به شکل خط میتوانید گزینه Join را انتخاب نمایید.
بعد از انجام مراحل فوق برنامه را با فشار کلید F3 میتوانید شبیه سازی نمایید. لیستی از وردیها، خروجیها و فلگها در پایین برنامه ظاهر میشود که شما را قادر میسازد با خاموش و روشن کردن ورودیها و فلگها نتایج برنامه را به صورت واقعی مشاهده و از اشکالات برنامه مطلع شوید. جهت خروج از حالت شبیه ساز (Simulation) کافیست مجددا کلید F3 را فشار دهید.


دیدگاه های این نوشته : 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد