آشنایی با پنلهای اپراتوری HMI

سه‌شنبه 20 بهمن 1394 @ 20:59 چاپ

آشنایی با پنلهای اپراتوری HMI

آشنایی با طرز کار و انواع پنلهای اپراتوری (HMI)
با توجه به کثرت استفاده از پنلهای اپراتوری در انواع دستگاهها و خطوط تولید بر آن شدیم تا جهت آشنایی بیشتر خوانندگان و مخاطبان محترم اشاره ای به این قطعات و نحوه کار آنها داشته باشیم.
در بدو پیدایش سیستمهای کنترل که مشتمل بر مدارات رله و کنتاکتوری بود جهت کار اپرتور ، از شاسیهای مختلف استفاده میشد که همچنان این روال در حال استفاده میباشد. برای مثال جهت حرکت بخشی از دستگاه اپراتور با فشار شاسی مربوطه این کار را انجام میدهد در عین حال برای نمایش نحوه عملکرد دستگاه و اطلاع اپراتور از وضعیتهای گوناگون از چراغهای سیگنال با رنگهای مختلف استفاده میشود.
استفاده از شاسی و لامپ با توجه به دو وضعیتی بودن این قطعات تنها برای کمیتهای دو وضعیتی مناسب میباشد منظور از دو وضعیتی بودن یک شاسی و یا یک لامپ یعنی اینکه یا روشن است یا خاموش و حالت دیگری را برای ما نمیتواند نمایش دهد. در مورد کمیتهای پیوسته یا آنالوگ که در آموزش PLC شرح داده شد مانند دمای محیط و یا فشار، یک لامپ ساده نمیتواند شرایط را برای اپراتور مشخص نماید و باید از قطعات دیگری نظیر دماسنج استفاده نماییم. در دستگاهها معمولا از مانومتر یا نمایشگرهای عقربه ای استفاده میگردید و جهت تنظیم یک کمیت پیوسته نیز اپراتور از قطعاتی مانند مقاومت متغیر (ولوم) و یا شیرهای دستی قابل تنظیم استفاده می نمود. با پیشرفت علم الکترونیک و استفاده از کنترل کننده های قابل برنامه نویسی(PLC) نیاز به تجهیزات مربوط به نمایش شرایط و یا تنظیم پارامترهای مورد نیاز که قبلا توسط لامپها و یا نمایشگرهای مدرج انجام میشد کاملا احساس میشد.
برای این منظور از دستگاهی به نام HMI که اختصار کلمات Human Machine Interface میباشد استفاده شد. کار این تجهیز همانگونه که از معانی کلمات مشخص است واسطه بین شخص و دستگاه میباشد. کلیه دستورات از همین طریق به دستگاه داده شده و وضعیت دستگاه نیز از همین تجهیز به اپراتور نمایش داده میشود. در نسلهای ابتدایی، HMI ها تنها قادر به نمایش حروف بودند و وضعیتهای گوناگون دستگاه توسط نمایش حروف به اپراتور اعلام و دستورات نیز با تایپ حروف مربوطه به ماشین داده میشد. در این نسل تنها از کاراکترها و حروف استفاده و برای تایپ از یک صفحه کلید استفاده میشد. با ظهور این تجهیز، اپراتور میتوانست تنها با استفاده از یک وسیله دستگاه راتنظیم و از مشکلات آن با اطلاع شود درصورتیکه قبلا بایستی از چندین شاسی، ولوم، شیرهای دستی قابل تنظیم استفاده مینمود و ضمنا کلیه لامپها و آلارمهای مربوط به وضعیت دستگاه را نیز دائما پایش مینمود که با توجه به خطای اپراتور مشکلات فراوانی بوجود می آمد.

پنلهای اپراتوری HMI

آشنایی با پنلهای اپراتوری HMI

مشکل نبود عناصر گرافیکی و رنگهای گوناگون از نبود تکنولوژی در تولید صفحات استفاده شده در HMI ها سرچشمه میگرفت. در ابتدای پیدایش پنلهای کنترل، تنها اعداد نمایش و ثبت میشد و در نسلهای ابتدایی جهت نمایش اعداد از 7 بخشیها (7-segment) جهت نمایش اعداد استفاده میشد و صفحات تنها قادر به نمایش اعداد بودند. پس از چندی استفاده از صفحات LCD با قابلیت نمایش اعداد و حروف رواج یافت و بالطبع این تکنولوژی روی ساخت HMI ها نیز
تاثیرگذار بود. با رشد تکنولوژی و رواج صفحات رنگی، HMI هایی روانه بازار شدند که علاوه بر نمایش حروف و اعداد قابلیت نمایش عناصر گرافیکی نظیر اشکال هندسی با رنگهای مختلف را نیز داشتند و در حال حاضر علاوه بر نمایش بیش از 16 میلیون رنگ این صفحات به صورت لمسی قابلیتهای بیشماری را در ساخت HMI ها بوجود آورده اند.
برخی از این قابلیتها عبارتند از: امکان اتصال سریع کامپیوتر جهت برنامه نویسی، امکان اتصال به شبکه و یا اینترنت، امکانات بی سیم جهت ارسال اطلاعات و یا امکان اعلام صوتی وضعیتهای گوناگون از طریق شبکه موبایل به اپراتور و امکان اشتراک گذاری صفحات بین چند HMI.
صرفنظر از امکانات بصری و گرافیکی ذکر شده در ادامه به روش کار HMI ها و چگونگی برقراری ارتباط آنها با کنترل کننده منطقی دستگاه و یا یک سیستم اتوماتیک خواهیم پرداخت.


دیدگاه های این نوشته : 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد