اتوماسیون صنعتی چیست

سه‌شنبه 20 بهمن 1394 @ 20:59 چاپ

اتوماسیون صنعتی چیست

اتوماسیون صنعتی چیست
اتوماسیون از لحاظ لغوی  به معنای “کنترل و هدایت دستگاهی بطور خودکار” میباشد.در صنعت امروزی هدف کنترل رسیدن به معنای کامل لغت اتوماسیون است ولی به دلایل متفاوت این هدف امکان پذیر نیست و دربیشتر مواقع یک سیستم نیمه خودکار داریم که بخشی از کنترل توسط اپراتور و بخشی از آن توسط سیستم کنترل تعبیه شده انجام میگیرد.

اتوماسیون صنعتی یکی از مهمترین ارکان تولیدات صنعتی به حساب می آید. تا قبل از روی کارآمدن این نوع سیستم ها از دستگاههای مختلفی برای کنترل خطوط تولید استفاده می شد،که هر کدام به صورت مستقل عمل می کردند و محدودیت های بسیاری داشتند. اما هدف از اتوماسیون سازی و استفاده از روبات، تزریق احساس به پروسه تولید است. هم سویی و هم هدف کردن دستگاهها و روباتها و ایجاد شبکه در یک نظام تولید،حاصل به کارگیری تکنولوژی اتوماسیون است. به عبارت دیگر اتوماسیون وظیفه ای بیش از کنترل فرایند تولید را بر عهده دارد.

سیستم های اتوماسیون در هر دو نوع از فرایندهای تولید که شامل:

فرآیندهای پیوسته مثل:پالایش ، غذایی و …
فرآیندهای گسسته مثل: خودرو، لوازم خانگی و …
مزایای اتوماسیون صنعتی از گذشته تا به حال:
روباتها اولین بار ۱۹۵۴ در صنعت به کار گرفته شدند. این روباتها که به بازوی روباتی معروف بودند،دارای سه محور آزادی برای حرکت بودند،امروزه همان روباتها با شش محور آزادی هستند. همچنین امروزه هدف از اتوماسیون برای شرکت های تولیدی از اهداف اولیه ای چون کاهش هزینه ها و افزایش تولید به اهداف والاتری چون افزایش کیفیت و انعطاف پذیری سیستم تغییر یافته است.اهداف اولیه بدون دوراندیشی و مشتری مداری بود.

اتوماسیون و امنیت کار:
در زمینه امنیت کار تقریباً همه با اتوماسیون موافقند. چرا که در بسیاری از صنایع که برای انسان خطراتی وجود دارد (نظیر صنایع شیمیایی و اتمی) این سیستم از جایگاه والا و مؤثری برخوردار است. در عین حال در بسیاری از صنایع میزان دقت لازم به هیچ وجه توسط انسان دستیافتنی نیست. در اینگونه محیط ها نیز فقط باید از دستگاههای اتوماتیک و کنترل شده توسط کامپیوتر استفاده کرد.

از دیگر کاربردهای اتوماسیون صنعتی در صنعت نفت می باشد، در این صنعت از سوئیچهای مختلف فشار، جریان، سطح و حرارت برای کنترل ماده نفتی واز تجهیزاتی مانند پمپها و شیرها برای انتقال آن استفاده می شود. با سیستم اتوماسیون می توان اطلاعات سنسورهای مختلف را جمع نموده و در سیستم نمایش داد. همچنین می توان از این اطلاعات برای اعمال دستور به پمپ ها یا شیرها استفاده نمود.


دیدگاه های این نوشته : 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد