آموزش برنامه نویسی PLC برای کاربران مبتدی (بخش چهارم)

سه‌شنبه 20 بهمن 1394 @ 20:58 چاپ

آموزش برنامه نویسی PLC برای کاربران مبتدی (بخش چهارم)

آموزش برنامه نویسی PLC برای کاربران مبتدی

زبان FBD(Function Block Diagram) یا روش استفاده از بلوکهای منطقی : در این روش به جای اتصالهای سری و موازی از بلوکهای منطقی و همان کنتاکتها استفاده میشود. این روش برای افرادی که با مدارهای فرمان و طراحی این مدارها آشنا هستند مناسب بوده و از نظر دیداری مناسبتر میباشد. در شکل زیر اعمال منطقی and(و) و or(یا) به روش این زبان نمایش داده شده است.

آموزش برنامه نویسی plc

آموزش برنامه نویسی پی ال سی

زبان STL(Statement List) و یا زبان لیست جملات: این زبان و یا روش برنامه نویسی PLC برای برنامه نویسانی که با نرم افزارهای برنامه نویسی آشنا هستند مناسبتر است. در این روش از دستورات نوشتاری به جای نمادهای مورد استفاده در زبانهای بالا استفاده میشود. با توجه به نزدیکتر بودن این زبان به سطح زبان ماشین سرعت اجرای دستورات در این زبان از سایر زبانها بالاتر بوده ولی ضعف این روش حجم بالای جملات و سختی پیگیری منطق برنامه میباشد. معمولا برنامه نویسهای حرفه ای PLC در جایی که سرعت بالاتر اجرای برنامه مورد نیاز است از STL و برای پیکربندی اصلی برنامه از یکی از روشهای LADDER و یا FBD استفاده مینمایند. در زیر اعمال and و or به این روش پیاده سازی شده است.

0       LD I 0.0                         0       LD I0.0

1       AND I0.1                       1       OR I 0.1

2       OUT Q 0.0                     2       OUT Q 0.0

3         END                              3       END

حال که با اصول استاندارد برنامه نویسی PLC آشنا شده ایم به مثال ذکر شده در بخش دوم مراجعه مینماییم و به روش LADDER منطق برنامه را پیاده سازی مینماییم. پیاده سازی به سایر زبانها را جهت تمرین به شما خواننده محترم واگذار مینماییم.

در مثال ما با فشار شاسی I0.2 جک پرس در صورت بالا بودن و یا یک بودن I0.0 پایین آمده یا Q0.0 فعال شده و در صورت فعال شدن سنسور حد پایین یا I0.1، Q0.0 غیر فعال و خروجی Q0.1 مربوط به بالا آمدن جک تا رسیدن به حد بالا یا فعال شدن I0.0 فعال میشود و به محض رسیدن به حد بالا هر دو خروجی صفر میشوند. برای شروع برنامه نویسی باید سیکل کار دستگاه را رسم نماییم.

شروع سیکل با فشردن شاسی(I0.2)←چک کردن بالا بودن جک یا فعال بودن (I0.0)←دستور حرکت پرس به پایین(Q0.0)←شروع حرکت با غیر فعال شدن سنسور بالا تا رسیدن به سنسور پایین(I0.1)←قطع دستور Q0.0 و صدور دستور Q0.1← شروع حرکت بالا با غیر فعال شدن سنسور پایین تا رسیدن به سنسور بالا(I0.1)←اتمام سیکل در انتظار دستور شروع

حال با خلاصه نویسی سیکل کلی و در نظر داشتن شرایط مورد نظر برنامه را به شکل زیر مینویسیم:

آموزش برنامه نویسی پی ال سی

آموزش برنامه نویسی پی ال سی به زبان ساده

در برنامه بالا در صورتیکه سنسور بالا فعال باشد و سنسور پایین غیر فعال، با فشار شاسی دستور حرکت به پایین صادر میشود، به محض رسیدن به سنسور پایین خط اول غیر فعال میشود و شروط خط دوم فعال شده و جک رو به بالا حرکت میکند. به محض رسیدن به سنسور بالا دستور حرکت بالا نیز غیر فعال میشود. برنامه فوق امکان اجرا ندارد مگر اینکه شاسی تا رسیدن جک به سنسور پایین فعال نگهداشته شود. با توجه به صورت مسئله باید حرکت رو به پایین با فعال شدن لحظه ای شاسی شروع شود که در برنامه فوق این امکان وجود ندارد. برای تحقق این امر از یک فلیپ فلاپ Latch یا RS استفاده مینماییم. قبل از شروع برنامه بعدی چند نکته را به صورت واقعی وارد مثال مینماییم و در فصل آتی حل مسئله را با زبان LADDER ادامه خواهیم داد.


دیدگاه های این نوشته : 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد