آموزش PLC برای کاربران مبتدی (قسمت اول)

سه‌شنبه 20 بهمن 1394 @ 20:55 چاپ

آموزش PLC برای کاربران مبتدی (قسمت اول)

آموزش PLC برای کاربران مبتدی 

امروزه در اغلب صنایع از روشهای مبتنی بر PLC به وفور استفاده میشود. در این مقاله سعی شده است مروری اجمالی بر مفهوم PLC و کنترل کننده های قابل برنامه نویسی داشته باشیم و در فصلهای آتی که در سایت سروش صنعت به روز خواهد شد به مرور با استفاده از مثالهای متعدد، خواننده قادر به شروع برنامه نویسی و افزایش مهارت در این زمینه خواهد شد. خوانندگان آشناتر با مباحث اتوماسیون صنعتی در صورت نیاز میتوانند جهت دریافت جزوات مورد نیازشان با مکاتبه نمایند.

اگر تا کنون با دستگاههای قدیمی برخورد داشته اید درون تابلوی کنترل دستگاه میتوانید تعداد زیادی قطعات مانند رله، کنتاکتور، تایمر و کانتر را در حال کار مشاهده نمایید. آنچه در اینگونه تابلوها باعث شروع کار و یا خاتمه پروسه کار دستگاه است نحوه کلیدهای پنل کنترل دستگاه و یا وضعیت سنسورهای موجود در دستگاه میباشد. برای مثال تا هنگامیکه شاسی استارت را فشار ندهید چرخه کار دستگاه (machine sequence) شروع نخواهد شد. در اینگونه مدارات که به مدارات فرمان مشهورند، کنترل حرکات دستگاه توسط قطعاتی که به آنها اشاره شد انجام میگیرد. در خصوص توضیح هر یک از قطعات باید به کتابهای مدارات فرمان مراجعه نمایید تا با چگونگی طراحی اینگونه تابلوها آشنا شوید. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که برای فهم صحیح برنامه نویسی PLC آشنایی با این مفاهیم و همچنین مبانی مدارهای منطقی (دیجیتال) الزامی است. آن دسته از خوانندگان که مایل به مطالعه مدارهای منطقی میباشند میتوانند کتاب مدار منطقی نوشته موریس مانو را مطالعه نمایند.

کنترل یک سیستم به صورت خلاصه نحوه عملکرد سیستم با توجه به وضعیتی است که آن سیستم در آن قرار دارد. برای مثال فرض کنید دستگاهی شامل یک جک پنوماتیک و یک شاسی قرار است به شکلی کار کند که با هر بار فشار شاسی، جک یک بار جلو رفته و مجددا به محل ابتدایی بازگردد. برای کنترل این دستگاه ابتدا باید محل جک برای کنترل کننده مشخص باشد. معمولا برای این کار از سنسورهای مغناطیسی (read switch( که روی سیلندر جک بسته میشود استفاده میشود. اگر جک در ابتدای کورس حرکت خود باشد سنسور اول و اگر در انتهای کورس حرکت باشد سنسور دوم یک کلید را بسته و بدین ترتیب ولتاژی برای کنترل کننده ارسال میشود که نمایانگر مکان قرار گیری این جک است. معمولا در همه سیستمهای صنعتی از سنسورها برای نمایش وضعیت سیستم استفاده میشود. همچنین کنترل کننده باید به نحوی متوجه شود که در چه زمانی باید کار را شروع و یا خاتمه دهد و دستورات مورد نظر کاربر را به شکل مطلوب انجام دهد. در مثال ما این کار توسط یک شاسی انجام میشود با فشار شاسی یک سیگنال یرای کنترل کننده ارسال میشود. به سیگنالهایی که وضعیت دستگاه و یا دستورات کاربر را به کنترل کننده منتقل میکنند سیگنالهای ورودی گفته میشود. ورودیهای یک کنترل کننده نمایشگر وضعیت دستگاه و یا دستورات مورد نظر کاربر میباشند. این سیگنالها هم میتوانند به شکل دیجیتال (دو وضعیتی) و هم آنالوگ (پیوسته) برای کنترل کننده ارسال شود. برای مثال اینکه جک در ابتدای کورس خود قرار دارد به صورت 1 و قرار نداشتن جک در ابتدای کورس به صورت 0 منطق دودویی و یک ورودی دیجیتال و مثلا میزان دمای محیط که هر عددی از -10 الی 50 میتواند باشد به عنوان یک ورودی آنالوگ به کنترل کننده ارسال میشود.

پس از مشخص شدن نوع دستور کاربر و وضعیت قرار گیری سیستم، کنترل کننده باید سیستم را به نحوی که مورد نظر ماست هدایت و کنترل نماید. این کار توسط سیگنالهایی که کنترل کننده به اجزای محرک سیستم یا ماشین ارسال میکند انجام میگردد. برای مثال ذکر شده ارسال یک سیگنال به یک شیر پنوماتیک میتواند جک را به جلو و یا عقب هدایت نماید. به این سیگنالها که کنترل کننده جهت حرکت و تغییر وضعیت به سیستم و یا ماشین ارسال میکند سیگنال خروجی میگوییم. همانند سیگنالهای ورودی، سیگنالهای خروجی نیز هم میتوانند به صورت دیجیتال و هم به صورت آنالوگ به اجزای محرک سیستم ارسال گردند.

تا کنون با مفاهیم ورودی و خروجی یک کنترل کننده آشنا شده اید. پایه سوم و اصلی درستی عملکرد یک کنترل کننده، تجزیه و تحلیل صحیح ورودیها و ارسال صحیح و به موقع خروجیها متناسب با وضعیت سیستم میباشد. این مهم باید توسط یک برنامه قابل تکرار به کنترل کننده منتقل شود. در تابلوهای قدیمی این کار با طراحی مدار فرمان انجام میشد ولی امروزه تجزیه و تحلیل ورودیها و ارسال خروجیهای مناسب با استفاده از کنترل کننده های منطقی قابل برنامه نویسی (Programmable Logic Controller) و یا به اختصار PLC انجام میگردد.دیدگاه های این نوشته : 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد